Teslimat

SİPARİŞ İŞLEMLERİ

Soru: İnternet üzerinden nasıl sipariş verebilirim?

Cevap: FARMASİ danışmanı olan herkese özel bir danışman numarası ve internet şifresi verilir. 7 gün/24 saat http://www.farmasiint.com  'Danışman giriş'  bölümüne TC numaranız veya danışman kodunuz ve şifreniz ile giriş yaparak sipariş verebilirsiniz. 'Hızlı Sipariş'  sekmesi altında açılan kutucuklara ürün kodlarını yazarak sipariş verebilirsiniz.

 

Soru: Siparişimi ne zaman teslim alabilirim?

Cevap:  Siparişleriniz yoğunluğa bağlı olarak üç ile yedi iş gününde anlaşmalı kargo firmamız tarafından adresinize teslim edilecektir.

 

Soru: Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Cevap: Siparişinizi www.farmasiint.com adresinden giriş yaparak kendi sayfanızda bulunan Sipariş Takip bölümü altında sipariş detayınızı görebilirsiniz.

 

Soru: Siparişimi iptal ettirmek istiyorum.

Cevap: Siparişlerinizi kendiniz sipariş girildikten sonraki ilk  1 saat içerisinde iptal edebilirsiniz. Sipariş takip bölümünde ilgili sipariş yanında İPTAL ET butonu yer almaktadır. Bu butona tıkladığınızda iptal nedeninizi yazmanız gerekmektedir. Daha sonra siparişi iptal etmek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulmaktadır. Sonrasında siparişiniz iptal edilmiş olacaktır. İptal süresi dolmuş olan siparişlerin iptal işlemleri maalesef yapılamamaktadır.

 

Soru: Siparişimde görünen ‘kargo sıfırlama ürünü’ ne demektir?

Cevap: Kargo sıfırlama ürünü danışmanın ücretsiz kargo hakkını kazandıran limitten daha az sipariş verdiğinde danışmanın ödediği kargo ücreti karşılığı olarak danışmana gönderilen ücretsiz hediye üründür. Gönderilecek olan ürün herhangi bir ürün olabilir. Danışman kargo sıfırlama ürünü olarak ürün seçimi yapamaz.

 

Soru: Siparişimde görünen ‘kapıda ödeme sıfırlama ürünü’ ne demektir?

Cevap: Danışman siparişini kapıda ödeme seçeneğiyle ödemek istemesi durumunda danışmana kapıda ödeme ücreti yansıtılır. Kapıda ödeme sıfırlama ürünü danışmanın ödediği bu ücrete karşılık FARMASİ tarafından gönderilen hediye üründür. Bu ücretsiz gönderilen ürüne kapıda ödeme sıfırlama ürünü denir. Gönderilecek olan ürün herhangi bir ürün olabilir. Danışman kapıda ödeme sıfırlama ürünü olarak gönderilen/gönderilecek olan ürünü seçemez.

 

Soru: İçeride alacağım var. Alacağımı düştükten sonra kalan bakiyeyi kapıda ödeme seçeneği ile ödeyebilir miyim?

Cevap:  Evet. Alacağınız düşülerek yapılacak olan sipariş ödemelerinde kapıda ödeme seçeneği kullanılabilir.

 

 

KARGO

Soru: Cep telefonuma SMS geldi. Şubeyle temasa geçmemi istiyorsunuz. Kargomu kendim mi almam gerekecek? Kargom adresime teslim edilmeyecek mi?

Cevap: Kargolarınız sipariş esnasında danışman tarafından aksi belirtilmediği sürece danışmanlarımızın adresinize teslim edilmektedir.

 

Soru: Kolimi nasıl takip edebilirim?

Cevap: Siparişinizi www.farmasiint.com adresinden giriş yaparak kendi sayfanızda bulunan Sipariş Takip bölümü altında ilgili siparişinize tıklayınca açılan Aras Kargo linkinden durum kontrolü yapabilirsiniz.

 

Soru: Kolim hasarlı geldi. Ne yapmalıyım?

Cevap: Hasarlı koliyi teslim almayınız ve yaşamış olduğunuz sorunu 0216 430 19 99 FARMASİ Müşteri Hizmetlerini arayarak ya da bilgi@farmasiint.com adresine yazılı olarak bildirebilirsiniz. Size en kısa süre içerisinde yardımcı olunacaktır.

 

Not: Bu bilgiler Farmasi resmi web sitesinden alınmıştır.